Tuesday, June 3, 2008

RADIJE HOXHA -DIJA - Poezi-RADIJE HOXHA - DIJA


GJENIU PLEQNON ÇMENDINE TIME...


Sot
Gjeniu i Nexhmije Pagarushës
e zuri në flagrance çmëndinë time.
Ia mbylli veshët me kufje
e uli para ekranit të kompiuterit
dhe në mikrofon i tha:
-Ja kjo është ekspozita e parë
e organeve të tua të brëndëshme.
kerko!
Kurrë më parë nuk e kisha ditur
se vezori im i majtë
është vepër e Mahmud Farshianit.
Enter!
Arabeska e trurit : Esher, 24.09.1961.
kerko!
Kurrizi mban unazën.
Valon Flamuri japonez.
Spondiloza fejohet me Guernikën.
Enter!
Lukthi deshifron grafologjitë e zemrës
që jeton me honorare( sot për sot).
kërko!
Kerkoj prerjen e qindfishte te qelizes model
-kreacioni i fundit
kerkoj shpirtin universal në anglisht
dhe në gjuhët e tjera të botës.
Error!
Sot,
me 3 korrik 2004
gjeniu i Nexhmije Pagarushës
pleqnoi çmendine time
dhe kompiuteri e pranoi gabimin!


KRIMI I DASHURISË

më la apo e lashë
Sidoqoftë...
Eja t'a gjykojmë këtë krim
Kemi avokatë të fortë
Gjykatësi e njeh ligjin mirë
Nuk na burgos dot pa dëshirë

Maj 1997 Shkup


ÇMIMI I DASHURISË

Dashuria jonë doli në treg
të shitet për pesë para
E kërkuan shkencëtarët, gjyqtarët, barbarët...
Kishte shume blerës,
aq shumë
sa u pendova:
Pse nuk ja ngrita çmimin qe ne fillim?

Mars 1997 Shkup


* * *
Shkove
dhe gjaku në deje m'u ngri.

Pse kur flas për dashurinë e shkuar
nuk
nisem nga Ti?


IN MEMORIAM

Në këtë qytet të vdekur
ku më as engjëjt s'janë të ndershëm
vargu im për incest
U dënua me burgim të përjetshëm

Shkup-Teheran 26 janar 2000


NDARJE NË LINDJE

Ç'të marr me vete kur të shkoj
ma jep jetën shpirt
buzët, sytë
heshtjen tënde të marrë...
o Zot
po shkoj në lindje për t'u ndarë!...


SKULPTORI IM

Çdo ditë më bren ngapak
MikelEngjulli im
nga vetja ime më ndan
Kërkon Dijen qe Mosdijes i ngjanë?


T' A TREMBIM VDEKJEN BASHKË

Mosha jote ka frikë
Do ta përzë vdekjen jashtë
As unë pa ty
S'mund të mbyll sy
Po s'e trembëm bashkë...


NË KOPËSHTIN TËND

Ah, sa me qejf do të vija tek ty
Të ngjitem pak në degët e tua
Të këpus një mollë, një ftua, një qershi
Pa më parë e sharë asnjeri.

Si fantazëm t'u përvidhem rojeve të natës
Nga vrimat e dyerve të përgjuara
Si një i verbër që prek gjëra të ndaluara
Të digjem me gjellën e shijshme të darkës.

Dhe s'druaj nëse më kapin rojet e natës
Gjithë xhandarët, femrat e policia
Po kam frikë se frutat me dalin të thartë
e pas tyre më kap uria!

Teheran, dhjetor 1999


FALL NË DIVAN

Gratë në Persi
çelin fall me Hafizin
e unë
me Vehbi Skenderin.

Sonte
në Mejdane Nur
do të luaj symbyllas
me terrin.

Gratë
në "Divan"
e ne
"Bëjmë sikur"
Jemi a s'jemi të lumtur?

Sa më larg njëri-tjetrit
Jemi aq më të lumtur
Jemi shumë të bukur!

nga "Gjeniu pleqnon çmendinë time" , RADIJE HOXHA - DIJA,
Asdreni, Shkup 2005Kam mundur te kem lindur ne Paris

RADIJE HOXHA
Poezi


KAM MUNDUR...

Kam mundur te kem lindur ne Paris,
me Senen lezbike te puthem vajzerisht.
Te jem gruaja e shtate e ndonje sheiku barktrashe,
Qe diten Zotit, e naten Burrit i lutet,
per pak dashuri (nje here ne jave).

Gjithcka kam mundur te behem:
zezake, e verdhe, xhuxhe, cigane, insekt,
burre shteti, grua mileti `si Cicolina`, prefekt, difekt,
semundje ngjitese, lidhese, pikepyetje a pikecuditese.

Edhe Zotit kam mundur ti behem grua,
te shetis sarajeve, aty ku askush s’mund te shkoje!
Te ngrej Kishe e Xhami
dhe fshehurazi te te mbaj peng
nen dry...
por...
Ja qe rastesisht jam Dija
dhe s’di c’te bej me Ty...!


Ich habe gekonnt


auch in Paris geboren zu sein,
in der Lesbensszene mich jungfräulich zu küssen,
die siebte Frau, irgendeines dickbäuchigen Scheichs,
am Tag den Gott und Nachts, den Mann um ein Hauch Liebe
...einmal in die Woche zu Erbitten

Alles Mögliche hätte ich werden können,
Negerin, Gelbhäutige, Zwergin, Zigeunerin, ein Insekt,
Staatsmann, eine Volksfrau `wie Cicoline, Bürgermeister,
ansteckendes Leiden, Bindestrich, Frage oder auch Aufführungszeichen.

Ich hätte auch den Gott heiraten können
und durch Sarajas* spazieren,
dort, wo niemand hingehen kann,
um Moscheen und Kirchen zu bauen,
um dich hinter dem Riegel geheim zu halten
aber…, rein, zufällig bin ich nun mal Dija
und weiß nicht, was ich mit dir machen soll?

NE LIQENIN E OHRIT


Mora dhome per ne te dy
ne mes pishave...
U ca qielli blu,
Liqenit plote perla i hodha sy
Pagova verberine time...!


Am See der Oher


nahm ich, für uns beide ein Zimmer,
zwischen den Pinienbäumen.
Der Himmel brach in blau auf,
ich erblickte den See voller Perlen
und büsste meine Blindheit ein.


PRELUD


E puthe goten,
Isha ne te dy syte,
Lakuriqe...
Nata me mbeti ne fyt
S’beme dashuri...!


Vorspiel


ich küsste das Trinkglas,
es war in beiden Augen
nackt.
Die Nachts blieb mir im Hals stecken,
wir machten keine Liebe.


NE PARAJSE ISHA FEMI


U vonove i dashur,
Nente muaj.
Nente muaj pa Ty...
Vdiqa...!
Atje ne parajse isha femi...


Im Paradies war ich ein Kind


Liebling, du hast dich verspätet,
neun Monaten,
neun Monaten ohne dich...
ich starb!
dort im Paradies war ich ein Kind……


ZOTI IM


Me bluan si grurin...
Te gatuaj buke te bardhe,
Shtrohem...
Kembekryq
Ulesh ne sofer
Dhe si zot i shtepise
Thyen buken...


Mein Gott


Mahlte mich wie Weizen,
Um Weißbrot zu bereiten
hocke ich mich hin...
Du setzt dich an den Tisch
und als Familienoberhaupt
zerteilst du das Brot


Une besoj


Une besoj ne Zot
Ti beson ne mua
Imzot, po ti s’qenke ateist!


Ich Glaube


ich glaube an Gott
du glaubst an mich
mein Herrn,
du bist doch nicht Gottlos!


AFER VDEKJES


Siper meje banon nje njeri me leucemi,
Naten vone vdekja ne shtrat e fton...
Bejne dashuri.
Piskame...
Mua dhe vdekjen na ndane
vetem nje tavan...


Dem Sterben nehe


Über uns wohnt ein Mensch mit Leukämie
Spät in der Nacht wird er vom Tod eingeladen.
Sie machten Liebe…
Die schreien….
Mich und den Tod trennt
nur eine Decke.


Der Preis der Liebe


Unsere Liebe erschien aufm Markt
um für Fünff Cent, verkauft zu werden
Wissenschaftler, Richter, Barbaren….wollten sie kaufen.
Es standen einfach viele Kaufwillige da,
so viele, dass ich es bereute;
Warrum habe ich nicht am anfnag, den Preiss Hochgestellt?

***

Kur mesojme te dashurojme?!


-Po plakesh, e aq pak di per dashurine,
tha pikellueshem kalendari Gregorian
dhe nisi t’i kryqoje ditet e mia te humbura.
Pastaj pyeti:
-Kur mesojme te dashurojme?
-Vertete, kur mesojme te dashurojme?
-He, kur mesojme...?
-Kur...?

Rane ne provim pyetjet e trembura,
Rane ne provim retorikat dhe ligjet e fizikes,
Ra dhe trupi im ne kurrizin e kerrusur
ne forma shenjash pikesimi.


NUK E PEFUNDOVE SHKRIMIN E VETMISE
(poetit boshnjak Admiral Mahiq)


Me korin e atyre qe e penguan ujin
te depertoje ne kepucet tua,
kembet sajuan nje rekuiem ne A-dur,
per te gjitha pishat ne forme trekendeshi...
qe lidhin lotet me imazhet e fundit,
ne peronat ku koten
dashurite e humbura.

Martohu me nje vetmi tjeter miku im!

Ne Deja vu-te boshnjake
pushojne shikimet e perhumbura te Mitrovices,
Sahara e Ajshes nga Maroko ne Drenice.
Kacubat e manaferrave rimojne me qepallat e vajzave
qe fshihen nga dielli i vitit 1999.

Martohu me nje vetmi tjeter miku im!
Ti thua:
Paramendoji puthjet qe kembehen si te burgosurit...
Sa shume te burgosur kemi per te kembyer, miku im,
sa fjale te pathena te dashurise kemi per te liruar...

Ky Rekuiem ne A-dur, qe nuk perkthehet ne anglisht,
ia ben: Pssst,
botes ne gjoksin tend
dhe perkund foshnjen
qe futet ne parajse,
bashke me nje doreshkrim te zbehur.

Martohu me nje vetmi tjeter miku im,
Shkelja syrin mesyshit!


ADMIRAL MAHIQI NUK PERKTHEHET


O Zot,
si ta shqiperoj kete vetmi kaq madheshtore te poetit
qe me puthje qershie shuan etjen e nates?
Vajze,
Copez Bosnje,
Riske buke e pjekur ne diell...
dhe Zoti tha:
S’ka vetmi ne qiell!


Poezi Haiku


***

O buf somnabul
ne varrin e Hedajatit
henen e kerkon?

***

miza e kalit
ne gishtin e unazes
firmos martesen

***

shiu me frak gri
gejsha me nxitim fshihet
ne akuarel

***

vjeshta pijanece
krejt qiellin e shet
per nje pije


cikel i pergatur e perkthyer gjermanisht nga Llemadeo - "Zeri i larget"